A Széll Kálmán tér generációk óta több, mint egy közlekedési csomópont, emlékezetes történetek kötődnek hozzá, akár Moszkva térként, akár Kalefként emlegetjük. Korzóján az utóbbi években kialakult a tér éttermeinek egy izgalmas csoportja, akik olyan közös rendezvényeket szerveznek, mint a Tavaszi Széll elnevezésű modern majális, és a gasztronómiai kalandokon túl zenei és közösségi élményeket is kínálnak.
Látnivalók
-
A szecessziós, tornyos Postapalota - ma Pénzmúzeum - 1926 óta magasodik várkastély-szerűen a tér fölé, rekonstrukciója óta különleges banktörténeti tárgyak múzeuma, bankjegy- és éremgyűjteményében Szent István kori dénárt is találunk, tetőteraszáról pedig az egész teret beláthatjuk.
-
A Széll Kálmán tér padjait, virágágyásait 30 mini bronzszobor díszíti, Plank Antal alkotásait – csiga, madár, esernyő - azért helyezték el a tér felújításakor, hogy ne lehessen végigcsúszni a térelemeken gördeszkával.
-
A tér arculatát meghatározza az 1972 óta működő, legyező alakú metróépület, amelyben Budapest leghosszabb mozgólépcsői működnek.
Érdekességek
-
A "Kalef” a ’60-as, ’70-es években a tér kedvelt elnevezése volt, ami a kalefaktor, azaz fűtő szóból ered, mivel egykor a tér a fűtőinasok piaca volt, itt lehetett őket megbízni reggelente a kandallók kihamuzásával és megrakásával.
-
Széll Kálmán, a tér első és jelenlegi névadója, Magyarország pénzügyminisztere és miniszterelnöke is volt.
-
A téren található Budapest egyik kultikus találkozópontja, az óra.
Galéria