A Ráday Soho Egyesület 2009 óta működik hivatalosan egyesületként, a tagok létszáma 20-30 között mozog szezontól függően. Évek óta az utca népszerűsítésén fáradoznak és kínálnak megannyi programot az odalátogatóknak. A 4-es metróépítkezés nehézségeket okozott az utcának, de most az utca bejárata szebb, mint valaha. A Ráday utcában az éttermek többsége sok éves múltra tekint vissza. Húsz éve még villamossági és autóalkatrész-üzletek uralták, ma éttermek, kávézók, cukrászdák előtt elnyúló, szinte egybefüggő teraszrendszer alkotja a ferencvárosi Ráday utcát. “1992-ben egy villamossági üzletem volt itt” – meséli a kezdetekről Domonkos László, aki ma a Trattoria étterem egyik tulajdonosa és a Ráday Soho Kulturális Egyesület képviselője.” Akkor még csak a Vörös Postakocsi és a Berliner működött ezen a szakaszon. Aztán lassú fejlődés kezdődött, megnyitott a Pink Cadillac, a Paris Texas és az El Greco, kicsit később a Red Café. A nagy változás azonban akkor következett be, amikor az utca több ütemben díszburkolatot kapott. Kávézók, éttermek és mindenféle üzletek nyíltak szépen egymás után a régi üzlethelyiségekben. Az akkori polgármester (Gegesy Ferenc) is támogatta az utca átalakulását, hogy legyen itt egy „sokéttermes, sokgalériás”, a kultúrát és a gasztronómiát ötvöző és megjelenítő hely. Ezért is kapta később a Kultucca elnevezést. A Ráday utca „közös” érdeke, hogy megőrizze-megerősítse azt a pozíciót, amit az elmúlt 20 évben kivívott magának a városban: olyan vendéglátó helyszínek sokasága, ahol erős kulturális-művészeti élet színezi a kínálatot. Megtalálható itt steakhouse, hamburgeres, perzsa, spanyol, indiai, távolkeleti és megannyi magyaros étterem is, ha valaki szeretne különlegességeket kipróbálni!
Érdemes majd kilátogatni fesztiváljaikra és programjaikra. Itt mindig történik valami!
Miért érdemes a Ráday utcába jönni?
Mert a gasztronómiai különlegességeken túl rengeteg kulturális program is várja az idelátogatókat, sőt az éttermek között néhány kivételes üzletet is találhatunk, különleges portékával!
Küldetésünk
Egyre szélesebb gasztronómiai és kulturális kínálattal várjuk a hozzánk látogatókat, mely spektrumot tovább szeretnénk bővíteni, hogy aki itt jár, annak szokásává váljunk!
Látnivalók
-
A Assisi Szent Ferenc Plébániatemplom a Bakáts téren, a neoromán épület Ybl Miklós alkotása, a mester igazi reneszánsz építészként maga tervezte a legfontosabb belsőépítészeti elemeket, a szószéket, a keresztelő kutat.
-
A Ráday utca 28. szám alatt található a Ráday Gyűjtemény Könyvtára és Levéltára, valamint a Bibliamúzeum
-
A Ráday utca 11. szám alatti, a 19. század első felének nemes klasszicizmusát reprezentáló épület Hild József alkotása, építészettörténeti különlegessége az empire elemek megtartása.
-
A Ráday és Eötvös utca sarkán áll Károlyi György gróf egykori palotabérháza, melynek neoreneszánsz, olaszos-loggiás udvara igazi látványosság.
-
A Ráday utca 47. szám alatti ház udvarában álló díszkút a Korsós lány szobrával.
Érdekességek
-
A Ráday utca és Kálvin tér sarkán álló épületben működött a 18. században a Két Oroszlán fogadó, amelynek egy alkalommal a győzhetetlen magyar csoda ló, Kincsem is a vendége volt.
-
A Bakáts téri templom sok izgalmas részletet rejt: az aprólékosan kidolgozott kő- és famunkákon sárkányokat és más mitikus lényeket láthatunk, az altemplom hangulatát pedig a máshol nem látható eredeti, eges-csillagos boltívdíszítés teszi különlegessé.
-
Az utcában közel féltucat független színház működik, akik RUSZT néven minden évben megrendezik közös színházi fesztiváljukat.
-
Ugyan az eredeti épület már nem áll, de őrizzük Prickler Ignác emlékét, aki a Kinizsi utca sarkán álló üzemében először gyártott pezsgőt hazánkban.
-
A Ráday Gyűjtemény történeti könyvtárának falát egy különleges, 1508-ban készült Lucas Cranach festmény díszíti, amely Ráday Gedeon hagyatékából származik és Szent Katalin szenvedéstörténetét ábrázolja.