2B Galéria Kiállító művészek: Andrádi Eszter, KissPál Szabolcs

Efemer emlékezet
Alternatív történetmesélés a JPhoto Archívum képeivel
Kiállító művészek: Andrádi Eszter, KissPál Szabolcs
A kiállításban közreműködtek: Basics Beatrix, Barta Péter, Huber Lívia, Haiman Helga, Faludy Judit, Lénárt András, Patonay Anita
A kiállítás megtekinthető 2023. november 15. és december 15. között a 2B Galéria nyitvatartási idejében (hétfőtől péntekig 14 és 18 óra között)
Részletes információk a 2B Galéria Facebook oldalán
A családi emlékezet, és azon belül a zsidó emlékezet megőrzésének kérdése kulcsfontosságú, mindannyiunkat érintő probléma, különösen a jelenleg is tartó izraeli konfliktus tükrében. A kiállítás azt vizsgálja, hogyan lehet egy online gyűjteményt, a “JPhotoarchive.org” – 20. századi zsidó fotóarchívumot kiállítás formájában úgy bemutatni, hogy a magyarországi zsidó emlékezettel kapcsolatos értékek megőrzésének, és az archiválás modernizációjának konfliktusát egyaránt kritikus szempontok szerint tárgyalja. Az online archívum fotóit a fiktív történetmesélés és a mesterséges intelligencia képgeneráló eszközeivel mutatjuk be, azt vizsgálva, hogyan alakítják át az emlékezéshez fűződő viszonyunkat a fotómanipuláció növekvő lehetőségei, a mesterséges intelligencia és a fake news térnyerése. Mi történik az emlékezettel (tágabb értelemben a történelemmel), hogyha az MI fogja formálni? Kitöltheti-e a hiányzó űrt, az el nem mesélt történeteket a fikció – legyen az a művész vagy a mesterséges intelligencia alkotása –, vagy inkább csak fokozza a zavart?
A kiállítás célja – utalva a zsidóságban is kulcsfontosságú szerepet játszó történetmesélés hagyományára – az archívum képeit az aktuális technológiákkal megeleveníteni, statikus mivoltukból kiforgatni: a fotók részben vagy teljesen elveszett történeteit fiktív történetekkel megmozgatni. Andrádi Eszter performanszművész videóinstallációja erre reflektálva, szabad asszociációs történetmeséléssel az archívum anyagán keresztül a jelenbe hívja a múltat, alternatív elbeszélést és fiktív tér-idő síkokat teremtve.
KissPál Szabolcs műve a korunkban egyre gyarapodó számú, mesterséges intelligenciára épülő fotómanipulációs eszközöknek, valamint az emlékezet hierarchiájának egyenlőtlen viszonyrendszerére, és az ebből fakadó felejtés okozta identitás-krízisére reflektál. Fotómanipulációinak célja, hogy rávilágítson az emlékezet és a képi adatmegőrzés érzékeny és törékeny kapcsolatára a generatív képek korában. A végeredmény egy videóinstalláció, ami a képek alakulását követve egy igen különös narratívát tár fel előttünk, miközben a mű egy végső kérdés köré szerveződik: Ki birtokolja az igazságot?
Kurátorok: Martincsák Kata és Menyhért Juci
Fordítás: Kicsiny Martha
Grafika: Csordás Eszter
Támogatók: 2B Galéria, Tudásmenedzsmentért Alapítvány, Holokauszt Emlékközpont