A teret a Liszt Ferenc téri, az Andrássy úti, a Hajós utcai és a Nagymező utcai vendéglátósok által létrehozott Broadway Egyesület és a terézvárosi önkormányzat közös tervei alapján, az egyesület pénzéből alakították át.
Három méter széles, kerekes székkel is járható rámpával induló és végződő sétányt alakítottak ki a tér közepén húzódó növénytartó kazetták tetején, könnyebb áthaladást biztosítva a sétálóknak.
Az út az Ady-szobor háta mögül indul és a Zeneakadémiáig tart. Az átalakítás miatt kieső növényzetet az átjárókban pótolták, sőt még hozzá is tettek. A sétányra új padokat és alacsony lámpákat állítottak fel, sőt, az elképzelések között szerepelt egy szökőkút is.
A házakba való akadálytalan bejutást elkerített leágazó utakkal biztosítják. Mindemellett egy József Attila-szobor – Gyurcsek Ferenc alkotása – is helyet kapott a Liszt Ferenc téren. A mű kormányzati pénzből, a József Attila Társaság közreműködésével készült és került a helyére, a tér Zeneakadémiához közeli részére.
A Broadway Egyesület lassan 23 éve dolgozik azon, hogy a Liszt Ferenc tér mindenben megfeleljen az idelátogatók igényeinek. Az egyesület szeretné kicsit színesebbé tenni a szürke hétköznapokat, sok mosolyt, vidámságot, kultúrát vinni az emberek életébe. Ez a világ nagyvárosaiban, Rómában, Párizsban, Barcelonában, Prágában, Bécsben, Londonban már évtizedek óta sikeresen működik. A Liszt Ferenc téren működő kávéházak, éttermek kellemes időtöltést nyújtanak mind a turistáknak, mind a helyi lakosságnak.
A Liszt Ferenc téren ma már ismert Broadway néven közismert kulturális, szórakoztató és vendéglátó negyed megvalósításának és színvonalas működésének elősegítése, hogy a terület épületeinek, közterületeinek és más értékeinek megóvása mellett, újabb értékek teremtésének, az egész terület fejlesztése révén olyan kiemelt közterületté váljon, amely a legmagasabb közbiztonság mellett, rendezett, tiszta környezetben sokszínű és kulturális kikapcsolódási lehetőséget nyújt az embereknek.
A járvány elmúltával több fesztivált, családi hétvégét, nyugdíjas programot, komolyzenei koncerteket, kiállításokat szeretnénk megrendezni! Azt gondolják, hogy a kellemes, zöld környezet már egy magasabb szolgáltatást nyújt, más vendéglátó egységekkel szemben, főleg ha kulturális programok is nagy szerepet kapnak e csodálatos kialakított területen. Ezért már egyszer átvehették a Budapestért díjat, amire nagyon büszkék.
Miért érdemes a List Ferenc térre jönni?
Mert zöld környezetben és jó társaságban fogyaszthatjuk el ebédünket, vacsoránkat és akár minden nap más és más éttermet, konyhát próbálhatunk ki!
Küldetésünk
Szeretnénk kicsit színesebbé tenni a szürke hétköznapokat, sok mosolyt, vidámságot, kultúrát vinni az emberek életébe. A Liszt Ferenc téren működő kávéházi éttermek szívesen működnek együtt a közelükben lévő kulturális intézményekkel, így a Zeneakadémiával is, hogy még teljesebb kiszolgálást biztosítsanak az idelátogatóknak.
Látnivalók
-
A Zeneakadémia 1907-ben elkészült szecessziós épületét Korb Flóris és Giergl Kálmán tervezte, a belső tér esztétikai világát a Zsolnay porcelángyár pirogránit és eozinmázas burkolatai, Róth Miksa mozaikjai és színes üvegablakai, valamint Körösfői-Kriesch Aladár freskói határozzák meg.
-
A Liszt Ferenc tér 5. száma alatt Vidor Emil tervei alapján 1907-ben épült szecessziós lakóházat színes ólomüvegek és bordó mázas csempék teszik mesebelivé.
-
A zongorán játszó Liszt Ferenc szobra, Marton László szobrász-, Finta József építész- és ifj. Szlávics László iparművész alkotása.
-
József Attila szobra, posztamensén a Kész a leltár című verssel, Gyurcsek Ferenc alkotása
-
Ady Endre szobra, Csorba Géza alkotása.
Érdekességek
-
Ezen a területen állt egykor a spanyol Valero család ma már csak régi metszetekről ismert, kastélyszerű selyemgyára, és az eperfák, amelyek nélkülözhetetlenek voltak a selyemhernyó-tenyésztéshez.
-
A 30-as években élte virágkorát a mai Írók Boltja helyén álló Japán Kávéház, ahol a festett üvegablakok, a trópusi növényekkel, japán fametszetekkel és madaras porceláncsempékkel borított falak között a művész- és íróvilág színe-java megfordult, József Attilától Bródy Sándoron át Kassák Lajosig.
-
A téren működött a város utolsó utcai mérlegese, aki 30 fillérért megmondta, mennyi is a pontos súlyunk.
-
A Zeneakadémia Nagytermét Apollón szigetének is hívják; ebben a teremben több helyen is felfigyelhettünk Apollón madarára, a hattyúra, amely a halálakor elhangzó csodálatos hattyúdalról ismert.
-
A Liszt Ferenc tér 10. számú ház belső udvara különleges titkot rejt, ugyanis ide menekítették a korábban a Jókai téren álló Terézvárosi leányka nevű díszkutat.