Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a bevasarloutca.hu honlap működésének biztosítása, látogatóinak magasabb szintű kiszolgálása, látogatottsági statisztikák készítése, illetve marketing tevékenységünk támogatása érdekében cookie-kat alkalmazunk. Az Elfogadom gomb megnyomásával Ön hozzájárulását adja a cookie-k, alábbi linken elérhető tájékoztatóban foglaltak szerinti, kezeléséhez. Kérjük, vegye figyelembe, hogy amennyiben nem fogadja el, úgy a weboldal egyes funkciói nem lesznek használhatók.
további információ
Elfogadom
Nem fogadom el

Közel 1000 programmal várták a Bevásárló és Tematikus utcák a lassulni vágyókat a 2024-es SlowXmas keretében

2024-ben is összefogtak Budapest ikonikus utcái, hogy a karácsonyi rohanás helyett rámutassanak az advent igazi jelentésére. Arra ösztönözték az embereket, hogy lassuljanak le, és az elmúlt időszak, valamint a karácsony körüli stresszt cseréljék élményekre és művészetre.

Ez a négyszeres Városmarketing Gyémántdíjas programsorozat akár egy adventi kalendárium, minden napra tartogatott egy koncertet, kiállítást, színházi előadást vagy workshopot. Fókuszban az együttműködés, és az egymásra való odafigyelés volt.

2024-ben hetedik alkalommal szerveztük meg ezt a programkavalkádot, mely egyre nagyobb érdeklődésre tart számot. Az első évben három utca, majd öt utca vett részt a szervezésben. 2024-ben azonban már nyolc résztvevő utca és közel 100 vállalkozás szolgáltatta az élményeket. A hetedik SlowXmas résztvevői: az Art&Antique Street (Falk Miksa utca), a Bartók Béla Boulevard (Bartók Béla út), a Fashion Street (Deák Ferenc utca), a Margit-negyed, a Palotanegyed, a Ráday Soho (Ráday utca), a Tompa utca - Ferenc tér és az I. kerületi Víziváros voltak.

2024-ben november 25 és december 24. között gyűjtöttük a programokat és csábítottuk az embereket, hogy vegyenek részt rajtuk. (néhány kiállítás már korábban kezdődött és van, ami 2025 januárban ér véget). 4 hét alatt közel 1000 programból - ami napi 30-40 programot jelent - választhattak az érdeklődők. Volt kiállítás, jótékonysági esemény, kirakatverseny, workshopok, városi séták, kvízestek, stand-up esetek, koncertek, színházi előadások, borkóstolók, tárlatvezetések és ezek ötvözetei. Közel 100 helyszín vett részt.

 

Art&Antique Street (Falk Miksa utca)

“Az éveken át sok érdeklődőt vonzó Falk Art Fórum utcafesztiválokról az utóbbi években a kisebb létszámú, családiasabb programokra került a hangsúly a Falk Miksa utcában, vagyis az Art&Antique Street-en, Budapest galériás negyedében. Arra törekszünk, hogy aki betér ide, otthon érezze magát, nem csupán karácsonykor, de egész évben lelassulhasson, megállhasson egy kicsit, tartalmas beszélgetésekben, találkozásokban legyen része. Szervezünk várostörténeti és művészeti sétákat, kvízjátékot, beszélgetést, érdemes betérni kiállításmegnyitóra, aukcióra” – Tar Judit, az Art&Antique Street vezetője.

A képzőművészetek kedvelőinek kötelező betérni a Falk Miksa utcába, azaz az Art&Antique Streetre. a SlowXmas programsorozathoz három galéria is csatlakozott, ahol a decemberi nagy aukciók előtt meg is lehetett tekinteni a kalapács alá kerülő műveket. A Pintér Galéria a Kincsem Palotában, a Bodó Galéria és Aukciósház pedig saját galériájában szervezte meg téli aukcióját, az idén fennállásának 40. évfordulóját ünneplő Nagyházi Galéria pedig az év utolsó hónapjában több alkalommal is tartott árverést, köztük jótékonysági aukciót is.

Nagyon sikeres volt adventi sétájuk, a Régi idők karácsonya című, amely egyfajta adventi kincskeresés volt a Falk Miksa utcában. Egy résztvevő szavait idézve: "Receptre kellene felírni egy-egy ilyen programot karácsony előtt, nincs is jobb hangolódás!"

 

Bartók Béla Boulevard (Bartók Béla út)

Idén télen a Bartók Béla Boulevard volt a SlowXmas programsorozat igazi szíve-lelke, ahol a jótékonyság került a középpontba. A környékbeliek lehetőséget kapnak arra, hogy közösen támogathatják a rászorulókat, miközben élvezhetik a slow életforma nyújtotta nyugalmat és szépséget. „Minden hozzájárulás nem csupán adomány, hanem egy szeretetteljes gesztus, amely erősíti közösségünket. Itt az alkalom, hogy együtt átéljük a jótékonyság erejét: a megosztott élmények, a közös céljaink és a támogatásunk mindannyiunkat felemelnek" – nyilatkozta Jáki Mónika, a Bartók Béla Boulevard utcamenedzsere.

Az idei karácsonyi időszak különleges élményt kínált a Bartók Béla Boulevard-on, ahol a Kirakatverseny és a Christmas Caroling események együtt biztosították a felejthetetlen ünnepi hangulatot. A Boulevard üzletei olyan varázslatos kirakatokkal készültek, amelyek nemcsak szebbnél szebb karácsonyi díszekkel, hanem valódi művészeti alkotásokkal is elbűvöltek. Az üzletek ünnepi díszítései igazán meghitt hangulatot teremtettek – és lehetőség volt arra, hogy mindenki kifejezze tetszését!

A varázslat teljjességét december 14-én egy csodálatos karácsonyi éneklés is emelte. Az Újbuda Ezüstkar Kórusa a Gellért tértől a Móricz Zsigmond körtérig szép karácsonyi dalokkal tette meghitté a sétát. A kórus tagjai mind 60 év feletti lelkes énekesek voltak, akik szívből adták elő a legszebb karácsonyi énekeket.

Természetesen a szokásos kulturális programkínálat sem maradt el: Karácsonyi Vásár várt minket a Fári Antikvitás & Art Galériában, ahol műtárgyak, festmények, bútorok és szőnyegek között válogathattunk. A tízéves Gross Arnold Galéria a szomszédos BBBKultPont Közösségi Térrel együtt rendezte meg a “Gross Arnold 95 - utazások valós és képzeletbeli tájakra” című kiállítást. A Kornél Galériában Rofusz Kinga tárlata nyílt meg, míg az Autistic Art Alapítvány Galériájában karácsonyi popupvásárt tartottak: egyedi magyar designer termékek, tervezői ékszerek, Autistic Art grafikával díszített különleges tárgyak és kortárs alkotások várták az érdeklődőket. A Resident Art Galéria hetedik alkalommal rendezte meg karácsonyi vásárát, a Resident Art Fair-t, ezúttal Allegro Barbaro címmel, amely a friss, fiatal, erőteljes és virtuóz művészeti válogatásra, valamint a Bartók Béláról elnevezett negyedhez való csatlakozásra is utalt.

Közben pedig az Artmasters Kreatív Műhelyben fakorongokból készíthettünk karácsonyfadíszt, a Hadikban Eszcájg VOL.2. Vacsoraest címmel, Nyáry Krisztián társaságában egy felejthetetlen vacsoraesttel ünnepelhettünk.

 

Fashion Street (Deák Ferenc utca)

Ismét csatlakozott Mikulás-napi programjával a SlowXmas programsorozathoz a Fashion Street, de a belváros kedvenc ünnepi fotóhelyszíne minden délután és este várta azokat, akik a vásári tumultus helyett inkább egy romantikus sétára és nézelődésre vágytak. Az utcába látogatókat – kicsiket és nagyokat egyaránt – karácsonyi fények, Lindt-meglepetések, bűvészmutatványok és a Pappas Auto jóvoltából egy varázslatos téli LEGO csodavilág is várta . Az ünnepi hangulatról mindezek mellett Harsányi Levente és Tolvai Reni gondoskodott, az est fénypontjaként pedig a jóságos és bőkezű Fashion Street Santa is megérkezett, akinek már a belépője is méltó volt a nevéhez.

Az utca hagyományaihoz hűen gondolt azokra a gyerekekre is, akiknek a karácsonyi időszak nem csak az önfeledt ünneplésről szól: a Pappas Autóval karöltve és a Csodalámpa Alapítvány munkáját támogatva a Fashion Street tavaly is teljesítette két beteg kisgyermek kívánságát, akik a Télapó segítőiként az ünnepi fények felkapcsolásában is részt vettek. A Fashion Street életében kiemelten fontos az ünnepi időszak, de nem úgy, ahogyan azt a belvárostól megszokhattuk. A adventi bazár sokszor kellemetlenül zsúfolt tumultusát elkerülve szándékos döntés volt, hogy a Deák Ferenc utcában ne legyen karácsonyi vásár. Helyette inkább egy nyugodt, rácsodálkozós városi sétára invitálta az utca mindazokat, akik nyugodt körülmények között szerették volna megvenni a karácsonyi ajándékokat, elmélyült beszélgetések közepette innának egy pumpkin spice lattét a Starbucksban, vagy egy finom forralt bort az ÉS Teraszon. Az egész utcát beborító egyedülálló fényár mindenkinek segített abban, hogy kellőképpen ráhangolódjon az ünnepekre.

 

Margit-negyed

Margit-negyed vállalkozói már második alkalommal vettek részt a SlowXmas programsorozatban. „Az ünnepek és az év végének közeledtével ennek az időszaknak nem a rohanásról, a stresszről és a "nagyipari", személytelen vásárlásról kell szólnia, sokkal inkább a közös élményekről, a meghitt pillanatokról, a helyi közösségek támogatásáról, a szeretetről és a gondoskodásról” – mondta el Bakos-Pálinkás Judit, a Margit-negyed projektvezetője. Hozzátette: azokra a programokra a legbüszkébbek, amelyek kultúrát és művészetet csempésznek a megszokottól eltérő, akár meghökkentő helyszínekre is. A piac közepén felállított közösségi zongorán lejátszott karácsonyi dallamok például egy pillanat alatt szívet melengető érzéssel töltik meg a teret és ezáltal szebbé tehetnek egy átlagosnak induló hétvégi bevásárlást: zenészek léptek fel, hogy karácsonyi dallamokkal és lélekmelengető muzsikával ajándékozzanak meg minket.

Emellett is színes programkavalkáddal várta a negyed a látogatókat: a Prizma Designer Store-ban megtekinthettük a Zemse műhely karikagyűrűit vagy éppen különleges ezüst ékszereit, máskor Gyulai Natália tervező Natipureidea elnevezésű ruhamárkáját ismerhettük meg. A Rekavago cipődíszítő workshopján pedig egyedülálló lehetőséget kínált arra, hogy cipőidet személyessé varázsold és igazán kifejezd általuk önmagad.

A divat mellett a kultúra sem hiányzott a Margit-negyedből. Az anonimitását évek óta őrző street art művész, 0036mark a Képező Galériában képviseltette magát, és mutatta be alkotásait a közkedvelt mesefigurákat különféle pop- és szociokulturális jelenségekkel előszeretettel ötvöző művész. A Színkör Alkotóműhely és Közösségi Tér élményfestéssel várta a felnőtteket, a MUMU Műhelymúzeumban pedig pulóvert hímezhettünk, vagy éppen Mikulástányért készíthettünk. A BernArt Galéria is csatlakozott a Margitnegyed SlowXmas programjához, és bemutatta az 1946-os Az Élet Csodaszép (It’s a Wonderful Life) című ikonikus karácsonyi filmet és annak hivatalosan engedélyezett retró Művészeti Stúdió nyomatát. A Jurányi Házban láthattuk Hajdu Szabolcs Kálmán-nap című előadását, amely arról az életszakaszról szólt, amikor a történet szereplői felismerik, hogy minden csak ismétlődés az ember életében. A Dante Közösségi Alkotótérben pedig Földesi Eszter előadásában felolvasószínház várt minket Polcz Alaine felejthetetlen, megrázó életrajzi művéből.

A gasztronómia sem hiányzott a kínálatból: a Csóka Vinotéka borklubjában remek csokoládé és borpárosításokat kóstolhattunk, a Három Tarka Macskában a SlowXmas kód bemondása után megleptek minket egy-egy szelettel a kínálatukban található, különlegesen finom, adalékanyagmentes bejglijükből.

 

Palotanegyed

„A budapesti tematikus utcák összefogása hozzájárulhat a város kulturális gazdagságának és gazdasági fejlődésének támogatásához, miközben a látogatók és a helyiek számára is kellemesebb környezetet teremt” – fogalmazott Csapó Ildikó a Palotanegyed képviseletében. Ők maguk a változatosságban hisznek, és ezzel igyekeznek minden korosztály számára vonzóvá tenni magát a Palotanegyedet, és túlmutatni a gasztronómiai kínálaton. „Az összefogott tematikus utcák fejlesztése során figyelmet lehet fordítani a fenntartható városfejlesztésre, zöldterületek kialakítására, ami javítja az életminőséget a városban” – teszi hozzá Csapó Ildikó.

A Palotanegyedben finom étkezők sora, kávézók és galériák várták a látogatókat. Eközben a Mixát Udvarban standup estek követték egymást: Tóth Szabolcs humoros és mélyen elgondolkodtató önálló estjén a boldogság különböző aspektusait boncolgatta. Bálint Ferenc, a Karinthy-gyűrűs humorista első önálló stand-up comedy estjén mesélt kalandjairól és küzdelmeiről a házasságában, ahol a Tinder és egyéb randi appok világától távol, felesége mellett igyekszik megtalálni a humort és az élet nagy kérdéseire a válaszokat. Fülöp Viktor humoros és elgondolkodtató előadása arra kereste a választ, hogy mit érez egy pályakezdő tanár, és hogyan változik a perspektívája egy pályaelhagyó oktatónak.

Ugyanitt voltak kvízestek is: egyik alkalommal 400 csapattal játszhattunk egyszerre, hiszen ugyanazt a kérdéssort töltötték ki akár Ausztriában, a Vajdaságban, vagy éppen Erdélyben, mint itt, Budapesten, máskor a 90-es és a 2000-es évekbe tettünk időutazást.

De kiállítások is vártak mindenkit a negyedben, így a Molnár Ani Galériában Ernszt András és Körei Sándor közös kiállításán a természet illúzióként, rétegződött álomképként és homályba borult archív anyagként jelent meg. A TOBE Gallery pedig december 6-án egy könyvvásárral várt mindenkit, PHOTOBOOK MARKET ünnepi hangulatban címmel.

 

Ráday Soho (Ráday utca)

„A Ráday utca a kezdetektől részt vesz a SlowXmas sorozatban. Fontos, mert a könnyen széthulló körülmények között folyamatosságával biztos tájékozódási pont. Könnyű belátni, hogy nemcsak egy-egy vállalkozásnak van szüksége ismertségre, hanem a közvetlen környezetének, az adott utcának is van brandja, épp tart valahol a nem éppen könnyű versenyben. Menő utcában könnyebb menő helynek lenni!” – mondta el Orbán György, a Ráday Soho projektmenedzsere. Elárulta, náluk adventkor is összefonódik a gasztronómia és a kultúra, amelyek együtt elegáns menüsort kínálnak. Előbbit színes, nemzetközi kínálat jellemzi: japán, ukrán, perzsa, kínai, délszláv, indiai, olasz konyhák kínálják magukat. Az utca másik jellegzetessége a Kultucca néven ismertté vált, erős kortárs művészeti kínálat: az utca színházai, galériái műfajuk fontos műhelyei.

Ráday Sohoban november 30-án utcanéző túrára invitáltak minket. A Ki nevet a végén? elnevezésű játékon megkereték a 200 éves épületeket, összehasonlították az építészeti stílusokat. Szó esett háborúkról és békékről, na nem általában, hanem konkrétan, (nem)létező épületeken szemléltetve. A Ráday utca méltán viseli a Kultucca nevet, így sorra vették a színházakat, kiállítótermeket, közgyűjteményeket, az utca gazdag kulturális kínálatát. Hol volt a dohánygyár, akarjuk-e lebuktatni Nemecsek Ernőt némi csavargásért? Hol működött Magyarország első pezsgőgyára? Ez mind kiderült.

Az utca számos programot kínált. A Tigris című előadás három alkalommal is látható volt Advent idején a 2024-ben ötvenéves Stúdió K Színház jubileumi előadásában. A Szikszai Rémusz rendezésében készülő mockumentary, vagyis ál-dokumentumdráma, Gianina Cărbunariu kortárs román szerzőnő eredetei ötletéből kiindulva, budapesti környezetbe helyezve játszott el a városban szabadon kószáló tigris történetével. Ahogy pedig a korábbi években, úgy idén is becsatlakozott a programba a Bibliamúzeum: a november 30-ai ingyenes családi napukon a Gyarmathy Tihamér alkotásait bemutató, Egeknek egei – A gondolat festett terei c. időszaki kiállításukhoz kapcsolódóan különféle programokkal készültek. De érdemes volt ellátogatni az Art9 Galériába vagy épp a 2B Galériába is.

 

Tompa utca - Ferenc tér

„Budapest egy izgalmas világváros, ami sok-sok zárványosult kulturális szigettel, közösséggel büszkélkedhet. Ezeket szedi csokorba a tematikus összefogás, segítve a tájékozódást a hazai és a hozzánk látogató külföldi vendégek számara” – mondta el Bezerics Dániel, a Paletta Bisztró tulajdonosa az első alkalommal csatlakozó Tompa utca és a Ferenc tér képviseletében a SlowXmas programsorozatról.

„Karácsony közeledtével különösen fontos meglátni a jót a másik szemében. Erről a közösségformáló várakozásról szól a SlowXmas a Tompa utca és Ferenc tér szolgáltatóinak” – tette hozzá Bezerics Dániel. Ők többek között Forraltborfesztivállal készültek, ahol az utca közös karácsonyi bögréjét megvásárolva kedvezményesen, 400 Ft/dl áron lehetett körbekóstolni a helyi szolgáltatók színes forraltborainak palettáját a teljes adventi időszak alatt.

A Palettában volt kocsonyanap, zenés estek és például szicíliai advent is, ahol a Contradacoste biogazdaságot vezető Kinga és Gioacchino látogatott el hozzájuk, hogy az adventi időszakba is belecsempésszenek egy falatnyi Itáliát. A Bacchusban koktélszombat várt mindenkit, a Tompa 17-ben Ciao a Tutti! néven egy különleges Negroni & Canotto estre invitáltak, de ugyanitt megtekinthettünk egy József Attila-szövegekből építkező monodrámát is. A Quentin’s Burgerben pedig kvíz esttel vártak mindenkit december 16-án.

 

I. kerület Víziváros

2024-ben először csatlakozott a programsorozathoz a Víziváros is. Kovács Norbert, a Kísérleti Üzem pékség vezetőjeként kifejtette: izgalmas programok, workshopok és kedvezmények várták a látogatókat, akik ha csak egy sétát tettek is náluk a Duna-parton, már elcsíphették a környék adventi hangulatát. A programsorozatba becsatlakozott a Mesemúzeum is, ahol Manóvadászat volt december 7-én, majd Boldizsár Ildikóval Adventi mesélés december 14-én. Egy héttel később, december 21-én saját készítésű teakeveréket és recepteskönyvet alkothattunk Farkas Réka iparművésszel. Közös karácsonyi készülődésre hívott a Hagyományok Háza: december 6-8. között adventi koncertekkel, műhelyekkel, gyerekprogramokkal, mesterségbemutatóval és kézműves vásárral vártak mindenkit. A gasztronómiai programok itt sem hiányozhattak a kínálatból: A Kísérleti Üzem Kézműves Pékség december 2-től egészen Karácsonyig bejglivásárt tartott.

 

Néhány kép az eseményekről

 

Összesen 47 megjelenéssel (ebből 9 rádiós, 1 televíziós, 37 online megjelenés volt) több millió emberhez jutott el a lelassulás üzenete, reméljük, hogy ez a szám évről évre nő majd.

A rendezvény főtámogatója, ahogy a Bevásárlóutca Menedzsment tevékenységének is főtámogatója a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, akik nélkül nem jutott volna el az üzenetünk ilyen sok emberhez. 

Várunk mindenkit szeretettel 2025-ben is, lassuljunk le együtt és töltődjünk fel közösen élményekkel!