Zentai Emese 10 évvel ezelőtt hozta létre a Zemse ékszermárkát, eleinte csak kiegészítésként grafikusi, reklámügynökségi munkája mellett. Bár ekkor még nagyon fiatal volt, és saját bevallása szerint is bele kellett érnie a vállalkozásba, tudatos márkaépítéssel és sok munkával gyorsan ismert branddé tette a Zemsét, és közben több mint 20 ékszerkollekciót is megtervezett.
Design ékszerei letisztult, minimalista stílusban készülnek, nem nélkülözve a geometrikus formákat sem. Budafoki úton található kis műhelyével és bemutatótermével Emese a Bartók Béla Boulevard vállalkozói közösségébe tartozik, itt beszélgettünk vele vállalkozásról, évfordulókról, az ékszerekről és azokról, akiket az ékszereket hordják.
- Nemrég jártam nálatok egy retrospektív kiállításon, nagyon izgalmas volt.
- Az idei év különleges számunkra, mert idén ünnepeljük a 10. születésnapunkat a márkával, és a stúdiónk első születésnapját is. Ezt ünnepeltük meg ezzel a kis kiállítással, ahol az elmúlt tíz évnek több mint húsz kollekciójából válogattunk össze ékszereket és képeket, illetve egy-egy kiragadott ékszert. Én már nyolc éve lakom a XI. kerületben, itt a Bartók Béla utca környékén, és nagyon szeretem. Amikor elhatároztam, hogy most már itt az idő, hogy legyen egy saját stúdióm, akkor itt kezdtem el keresni rögtön. Plusz pont az is a környék számára, hogy itt működik a Bartók Béla Boulevard Egyesület, mert itt egy igazi közösségbe kerül az ember, próbálják a vállalkozások egymást segíteni, és ez is nagyon szimpatikus volt számomra.
- Az ékszereidet nézegetve felmerült bennem, hogy vajon egy saját igény indított el az ékszerkészítés útján? Szoktam néha tervezőktől hallani, hogy nem találtam olyat a piacon, amivel azonosulni tudtam volna, így elkészítettem magamnak. Te is valahogy így voltál vele?
- Érdekes, de a hétköznapokban én magam egyáltalán nem hordok sok ékszert. Gyerekkoromban volt egy gyöngyös-koponyás, sok karkötős időszakom, mint mindenkinek, később ez letisztult, ma már egy karakteres gyűrű vagy fülbevaló elég. Mindig is művészi beállítottságú voltam, már kiskoromban is fúrtam-faragtam a nagypapámmal a műhelyben, ott találtam alumínium lemezeket, amikből az első darabokat készítettem. Talán nem is az ékszert, hanem a geometrikus formát szerettem volna létrehozni és megmutatni, hogy ilyen is van. Ez valószínűleg a grafikus énemből jön.
- Említetted az alumíniumot. Milyen alapanyagokkal dolgozol?
- A kezdet az alumínium volt, amit később nemes acélszerelékekkel párosítottam, azóta pedig már dolgozom ezüsttel, arannyal, akár ezeknek a kombinációjával is. A kollekciós ékszereimen kívül szoktam egyedi elképzeléseket is megvalósítani, ilyenek például az eljegyzési- és karikagyűrűk, ahol a vőlegény vagy a pár elképzelése alapján tervezem meg és készítem el az ékszereket.
- Kik hordják még az ékszereidet? Többféle anyag és stílus is megjelenik nálad, vannak bohém és abszolút letisztult darabok is.
- Szerencsére minden korosztály szereti az ékszereimet, sok visszatérő vásárlóm van a 60 plusz és a fiatalabb korosztályból egyaránt. Főleg nők viselik őket, de nem kizárólag, a férfiak is egyre többen szeretik.
- Nagyon sok munkád van ebben a vállalkozásban, példa értékű, ahogy ezt a 10 évet felépítetted. Mennyire érezted nagy feladatnak magát a vállalkozást menedzselni?
- A szüleim is vállalkozók voltak, úgyhogy már kiskoromban magamba szívtam ezt az életérzést, hogy jobb a saját dolgaimat készíteni és azokkal foglalkozni, mint egy irodában ülni. Már nagyon fiatalon vállalkozni kezdtem, és a vállalkozásommal együtt fejlődtem én magam is. A tudást is meg kellett szerezni ehhez, grafikusként például tanultam egy kis online marketinget, utána később művészeti menedzsernek is tanultam, ott is tanultam sokat a brandingről. És még ma is, ha látom, hogy valahol van olyan képzés, ami érdekel, vagy hasznos, azon igyekszem részt venni.
- És nem csak te tanulsz folyamatosan, de te is tanítasz másokat. A stúdió egyfajta nyitott műhelyként is funkcionál, lehet hozzád jönni workshopokra.
- Így van, a stúdió létrehozásának szándékában ez is benne volt, hogy egy alkotóműhelyt hozzak létre. Egyrészt tartok alumínium workshopot, ez egy kicsit egyszerűbb, akár félkész medálokkal is lehet dolgozni, textúrákat, csiszolást, kalapálást kipróbálni, vagy ha van egy saját elképzelés, azt megvalósítani. És van réz workshopunk is, ami már betekintés az ötvösség világába, teljesen a nulláról kell elkészíteni a dolgokat. Azt is nagyon szeretik, lehet egyénileg is jönni, vagy párosával, előszeretettel választják például egymásnak ajándékba párok, családtagok, és ez egy jó kis közös program. De jönnek fárasztó szellemi munkát végzők is sokan, akik itt kidolgozzák magukból a munkahelyi stresszt. A mai workshopon például volt egy tetoválóművész srác, úgyhogy tényleg férfiak, nők is szívesen jönnek.
A beszélgetésünk végén érkezik is egy reménybeli vőlegény, eljegyzési gyűrűt választ a jövendőbelijének. Emese kedvesen, empatikusan vezeti körbe, mutatja meg a lehetőségeket, mi pedig közben elmerülhetünk az ékszerek tanulmányozásában. Az állványokon a karakteres, statement darabok mellett finom, visszafogott ezüst ékszerek is szerepelnek, kollekcióról kollekcióra új és új ötletek és formák. A Zemse ékszerek megvásárolhatóak a Zemse.hu webshopban, a Zemse Stúdióban (1111 Budapest, Budafoki út 33.) és a PRIZMA Designer Store-ban (1024 Budapest, Margit körút 73.).